Yenidoğan Bebeklerde Sarılık

0 235

Yenidoğan Bebeklerde Sarılık

Yenidoğan bebeklerin yaklaşık %60′ ında sarılık görülür. Peki bu sarılık nedir? Sarılığa ne sebep olur? Gelin birlikte inceleyelim.

Sarılık yenidoğan bebeklerin kanındaki bilirubin adı verilen yüksek pigment seviyeleri cildin sarı görünmesine neden olur. Bir diğer soru ise bilirubin nedir?

Bilirubin : Bilirubin, kırmızı kan hücrelerinin bir kısmının parçalandığında normal olarak ortaya çıkan turuncu-sarı bir pigmenttir. Sarılık yenidoğan bebeklerde ilk haftalarında ortaya çıkar. Çoğu bebekler de fark edilmeden kendiliğinden geçer veya hafif bir tedavi ile düzelir. Gebelikte annenin karaciğeri bebek için bilirubini ortadan kaldırır. Doğumdan sonra bebeğin karaciğerinin işe başlaması biraz zaman alabilir. Bu durumda bilirubin seviyesi yüksek seyreder. Bunun sonucunda Fizyolojik Sarılık denilen yenidoğan bebeklerde 2. veye 3. günlerinde görülür ilerleyen haftalarda kendiliğinden geçer. Prematüre bebeklerde 5 ile 7 gün arasında zirveye ulaşır ve 2 ay kadar sürebilir. Sarı renk önce bebeğin yüzünde, ardından boynuna ve göğsünde aşağıya, aşağıya doğru hareket etme eğilimindedir. Aşırı durumlarda, ayak parmaklarına ulaşır.

Ne zaman doktora başvurulmalıdır ?

➿ Sarılığın yayılması ve giderek daha koyu bir renk alması

➿ Bebeğin davranışlarında anormallik olması

➿ Bebeğin beslenmesinin yeterli olmaması

➿ Bebeğin normalden fazla uyuması

Çoğu inanışa göre bebeklere sarı giydirilmesi,sarı örtü örtülmesinin sarılığı aldığını düşünmekte fakat yansımasından dolayı bebeklerde oluşan sarılığın tespitini zorlaştırabilir. Emziren annelerde bebeklere emzirme aralıklarının arttırması tavsiye edilir. Formül mama ile beslenen bebeklerin yeteri kadar beslenip beklenmediğine bakılması önemlidir. Yeteri kadar beslenemeyen bebeklerde sarılık görülmektedir.

Anne Sütü Sarılığı

Bazı durumlarda anne sütünün sarılığı arttığı görülmektedir. Anne sütünün içinde bulunan bir maddeden dolayı sarılık düzeyini arttığı belirtilmiştir. Normal sarılığa göre birkaç gün daha geç başlar ve 3. haftadan 10. haftaya kadar sürebilir.Doktor kontrolü önemlidir. Anne sütü sarılığı ilk birkaç gün içinde görülür ve anne sütünün özelliklerinden ziyade, emzirmedeki teknik yanlışlıklar nedeniyle yetersiz anne sütü alımı nedeniyle görülür.

Sarılık Durumunda Tedavi

Fototerapi

Fototerapi ışıkla yapılan bir tedavidir. Hastanede küveze konulan bebeğe ışık verilir.Bebeğe bir zararı yoktur. Bebeğin gözleri zarar görmesin diye kapatılır. Özel bir ışık kaynağına bebek yatılır.

Kan Değişimi

Kan değişimi bebeğin kanındaki bilirubinin çok yüksek miktarlarda olduğunda ve fototerapinin etkili olmadığı durumlarda uygulanır. Eğer fototerapi etkili olmadıysa bebeğin bilirubin seviyesi yükselmeye devam eder.  Bu durumda kan değişimi gerekli olabilir. Bu işlemde bebeğin kanı ile donor kan yer değiştirilir. Bu işlem bilirubini ortadan kaldırıp bilirubin düzeyini güvenli seviyede tutar.

Bebeğinizde sarılık durumu var veya sarılık belirtileri oluştuğunu farkettiyseniz mutlaka doktor takibinizin yapılması gerekir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.