Yenidoğan Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

0 292

Anne ve babaların en büyük mucizesi bebeklerinin hayatlarına girmesiyle birlikte birçok şey değişir. Ebeveynleri bir telaş kaplar. Etraftaki büyükler bir çok şey söylese de aslında bizim bildiklerimiz yanlık olabiliyor. Peki bu yenidoğan bakımını nasıl yapmalıyız? Neler doğru , neler yanlış? Buyrun sizin için araştırdık.

 

-Bebekler bütün gün uyur

İlk anneliğiniz ise bebeğinizin bütün günü uyuyor olabileceğini düşünebilirsiniz. Yenidoğanlar iki,üç saatlik döngüler halinde uyuyor ve uyandıklarında altlarının değiştirilmesi, emzirilmesi, sakinleştirilmesi ve tekrar uyutulması gerekiyor ki bu da sizin için dinlenmeye çok az vakit kaldığını gösteriyor.

-Sessiz bir ortamda uyuması gerekir.

Bebeğinizin karnı toksa, gazı çıkmışsa ve başka bir problemi de yoksa uyku ile ilgili bir sorun yaşamaz. Uyuması için mutlaka evde parmaklarınızın üstünde yürümeniz gerekmez. Unutmayın ki bebekler ani gürültü olmadığı sürece günlük sesleri tolere edebiliyor.

-Ağlamak ciğerlerini güçlendirir

Bazı aile büyükleri size bebek ağladığında hemen müdahale etmemenizi ağlamanın, bebeğin ciğerlerini güçlendirdiğini söylüyor. Oysa yenidoğanların ağlatmanın herhangi bir bilimsel bir kanıt yok. Bebeğinizin ağlamasını duymazlıktan gelmeyin , kendini güvende hissetmeye ve sevilmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın.

-Yenidoğan bebekleri dışarı çıkarmak doğru değildir

Bebeğin 40’ı çıkmadan onu evden çıkarmanın yanlış olduğu oldukça yaygın bir inanış. Yenidoğanların bağışıklık sistemleri henüz gelişmediği için kalabalık yerlerde dolaştırmak doğru değil ancak evden hiç dışarı çıkmamak sizin açınızdan sıkıntılı olabileceğinden temiz hava alacağınız açık hava, park gibi yerlerde bebeğinizle gezmeniz son derece faydalı.

-Bebek uyuduğunda sizde uyuyabilirsiniz

“Bebeğim gündüz uykuya daldığında ben de uyuyup dinlenebilirim.” . Kulağa iyi bir fikirmiş gibi gelse de bu her zaman işe yaramaz çünkü bebeklerin uyuma döbgüleri o kadar kısadır ki tam olarak dinlenmeye asla fırsatınız olmaz.

-Hergün yıkanmalıdır

Sık banyo yaptırmak , bebeğinizi narin cildinin nemini yok edip, kırımasına ve tahriş olmasına yol açabilir. Sabunlu suda oturtmak, kız bebeklerin idrar yollarını tahriş edip, enfeksiyon sebebi olabiliyor. Bebeğinizin bez bölgesi , boynu ve cildinin kırışık olduğu yerlerinde döküntü oluşmadığı sürece haftada üç kez banyo yaptırmanız yeterlidir.

-Günde en az bir defa kaka yapmalıdır.

Bebeğiniz günde en az bir defa kaka yapmadığında kabız olduğunu düşünebilirsiniz. Oysa yeni doğanların bağırsakların gün boyunca birkaç kez hareketleniyor olsa da , iki-üç aylık olana kadar, üç yada dört günde bir kaka yapmaları normal kabul ediliyor.

-Bıngıldağına dokunmak beynine zarar verir

Bıngıldak olarak bilinen , bebeğin kafasının ön tarafındaki deriyle kaplı ve yumuşak kafatası açıklığı , bazı ebeveynleri endişelendiriyor. Bıngıldak, haklı olarak beynin savunmasız kaldığına yönelik şüpheler uyandırsa da aslında beynin hala son derece iyi korunuyor. Kafasının ön tarafındaki bıngıldağın kapanması bir, bir buçuk yılı bulsa da arkasındaki daha küçük açıklıklar genellikle iki ya da üç ayda kendiliğinden kapanıyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.